מ.פ.ל - מורה פרטי לחיים, למידה חדשנית אינטראקטיבית המשלבת תוכנות ייעודיות ואפליקציות לימוד לשיפור והעשרת חומר הלימוד.

שלום לכולם ,

אני אייל בר דוד נשוי ואב לשלושה, בן 39 מפ"ת , מנכ"ל מפל ומייסדה.
רציתי להסביר לכם מה זה בעצם שיטת "מפל". לפני שאספר על השיטה אני רוצה להסביר איך הכל החל...
עוד בהיותי סטודנט צעיר לתואר ראשון השתתפתי בפרוייקט שנקרא "פר"ח" – פרוייקט שמיועד לעזור לאוכלוסיות מוחלשות ולתת מענה לילדים בכמה צורות שונות. המטרה לחבר בין סטודנט לילד שיהיה לו כאח גדול, מורה, מישהו לשחק איתו ומעל הכל חבר. שם גיליתי לראשונה שני דברים, את החיבור לחינוך ואת הבעיה בשיטות הלימוד. אז החלטתי לפתח בעצמי שיטת לימוד אשר תתן מענה לחוסרים שיש כיום.
לאחר שסיימתי תואר כמהנדס רשתות וניהול פרוייקטים (עם ניסיון של מעל 10 שנים בתחום הייטק) עשיתי במקביל גם תואר ראשון בפילוסופיה, והמשכתי לתואר שני (שוב במקביל) בחינוך, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. שם חקרתי תרבויות שונות כגון "יפן, ומדינות סקנדינביה" בנושא החינוך ,בהתמקדות על שפה שנייה ומתמטיקה. תוצאות המחקר הראו הבדלים מהותיים בשיטות הלימוד, לדוגמא , צורת השיעור ביפן מועברת כך, המורה מעבירה מערך שיעור במשך רבע ושעה ושאר השיעור מוקדש לתירגול , באמצעות מחשבים או טאבלטים. המטרה היא חיזוק הפידבקים לתלמיד, התרגול מאפשר לתלמיד להתנסות בחומר שרק נלמד, בליווי המורה, כלומר שיטה אינטראקטיבית בהנחיה פרונטלית. החלטתי לאמץ את השיטה הזאת ואז עברתי לשלב השני, שאותו אתם רואים לפניכם. האתר של מפל מאפשר לכם התלמידים לחוות את חווית הלימוד המהנה של מפל, באתר תמצאו שלל של אתרים בכל תחום הלימודים, קישורים להורדת חומרי לימוד, מבחנים ומצגות. תוכלו לחוות בצורה שונה את אותו חומר הלימוד מכמה זוויות שונות. אם זה דרך מצגת, דרך סרטון, דרך סיכומים, או דרך מגוון רחב של אתרים שכל אחד מנגיש צורה אחרת ללימודים.

בנוסף תוכלו לבחור באופציה של "שיעור פרטי" ולבחור את המורה הקרוב לביתכם, לפי מקצוע(אנגלית, מתמטיקה, רבי מלל ועוד) ובהתאם ללו"ז המתאים גם לכם וגם למורה. כל הפרטים מופיעים תחת "המורים שלנו", שם תוכלו לקבל פרטים על המורה, על קורות חייו ולראות מתי הוא זמין. התשלום מראש דרך האתר לפי כמות השיעורים שתרצו לעשות.

עוד על מפל בכתבה שפורסמה באתר ויטרינה - 

שיטות הלימוד הנהוגות כיום במרבית בתי הספר, לא השתנו הרבה במהלך מאות השנים האחרונות. עדיין מדובר במורה שעומדת מול כיתה, עם לוח, מחברות, הכתבות, חומר לימודי כתוב שמועבר מדור לדור, בוחני פתע ומערכי שיעור ארוכים ומשמימים.

 

שיטת מ.פ.ל (ראשי תיבות של 'מורה פרטי לחיים') שפותחה בישראל על ידי אייל בר דוד - מורה וחוקר חינוך ותרבויות, היא שיטת לימוד חדשה ומתקדמת שלוקחת את הלימודים אל מקומות חדשים של אינטראקטיביות, משחק, משוב קבוע וגירויים קוגניטיביים, זאת לצד העברת והטמעת החומר הלימודי באופן מעמיק ויסודי. 

 

התלמידים שמשתתפים בתוכנית מ.פ.ל יכולים לעשות זאת במפגשים פרטיים של אחד על אחד עם מורי השיטה, בכיתות ובשיעורים פרונטליים בקבוצות קטנות, או אונליין מול המחשב. היתרון בלמידה אינטראקטיבית הינו בהעברת התכנים הלימודיים בצורה מוחשית ופעילה בכל המקצועות. שיטה זו מעשירה ומבססת את ההבנה הקוגניטיבית של הילד, כשהדגש הוא על פידבק הדדי בין התלמיד למורה ולהיפך. (שזהו, על פי מחקרים בתחום, בעצם החסר העיקרי של הילדים הלומדים בכיתות עמוסות תלמידים נוספים.)

 

שיטת הלימוד של מ.פ.ל פונה אל הצרכים של הילדים למוחשיות, תשומת לב מצד המורה ומענה מהיר ומיידי, תוך שימת דגש על הנאה וסיפוק מתהליך הלמידה. ובאמת הילדים בתכנית מ.פ.ל גם מצליחים לשפר משמעותית את ביצועיהם הלימודיים וגם מדווחים על הנאה ועניין שהם מפיקים מהשיעורים. להבדיל מהשיעורים בבית הספר, פה הם לא מחכים שהשיעור יגמר כבר.